Quantcast
Channel: Czytelnia Apteka Volfarm » Psychologia
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Anorgazmia

$
0
0

Niewiele osób zna to pojęcie, tym bardziej tylko nieliczni wiedzą co się pod nim kryje, Tymczasem objawy zaburzenia określanego w ten właśnie sposób, wcale nie są niezwykle rzadką przypadłością. Podobno, aż jednak kobieta na pięć dotknięta jest tego rodzaju zaburzeniem. Anorgazmia, bo o niej mowa, to mianowicie niezdolność osiągnięcia orgazmu, której symptomem, a jednocześnie synonimem jest po prostu niemożliwość jego osiągnięcia. Dzieje się tak pomimo akceptacji ze strony partnera, istniejącego podniecenia oraz względnej prawidłowości stosunku seksualnego, czyli jego odpowiedniego czasu i pobudzania. Przede wszystkim przypadłość ta dotyczy kobiet. U płci męskiej zdarza się raczej rzadko i wiązana jest bezpośrednio z impotencją. 

Przyczyny

Przeważnie anorgazmia dotyczy określonych sytuacji, pewnych okoliczności, albo też konkretnych partnerów. Tym samym, można określić ją jako sytuacyjną. Istnieją jednak również jej dwie inne postacie: pierwotna oraz wtórna. Pierwsza dotyczy sytuacji, gdy orgazm nie wystąpił nigdy. Druga natomiast, jeżeli w przeszłości udawało się go osiągać. Przyczyn anorgazmii doszukuje się głównie w obszarze psychiki, tym samym największą grupę czynników (powodów) stanowią te o charakterze psychogennym. Wyróżnić wśród nich można na przykład: stany lękowe, przykre i traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa związane ze sferą seksualną, brak zgodności między emocjonalnym a seksualnym stosunkiem do partnera, zakodowane zachowania seksualne, niechęć (świadomą, bądź ukrytą) do partnera, problemy seksualne drugiej strony, a także różnego rodzaju zaburzenia depresyjne i nerwice.

Ponadto wyróżnia się jeszcze grupy czynników fizycznych oraz kulturowych. Przykładami tych pierwszych są wady narządów rodnych, neurologiczne i hormonalne zaburzenia, hipotonia i stany zapalne narządów płciowych i moczowych. W grupie drugich natomiast, znajduje się chociażby niewiedza seksualna, przypisywanie orgazmowi przesadnej roli oraz nabyte w procesie wychowania zachowania i przeświadczenia.

Leczenie

Rodzaj zastosowanej kuracji ma bezpośredni związek z lokalizacją przyczyn. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest terapia odnosząca się do partnerskich relacji w związku. Dotyczy ona szczerych rozmów związanych z tematem seksualności i indywidualnych upodobań. Niekiedy stosuje się także treningi mające na celu odkrycie stref erogennych lub specjalne ćwiczenia (w przypadku, gdy problem związany jest z osłabieniem mięśni Kegla). Ponadto kobieta może poddać się psychoterapii poznawczej, której wynikiem ma być poprawa własnego stosunku do seksu, seksualności i płciowej aktywności.

Kolejna możliwość terapeutyczna to leczenie o charakterze farmakologicznym. Stosuje się mianowicie zwiększające seksualne pobudzenie leki, a więc także hormonoterapię.

Przede wszystkim jednak, konieczna jest realizacja przez samą partnerkę pewnych działań. Wymienić można wśród nich skupienie na przyjemnych odczuciach, stworzenie podczas zbliżeń odpowiedniego klimatu i warunków, pozytywne podejście do partnera i otwartość oraz szczerość w sprawach dotyczących sfery intymnej. Konieczne jest także lepsze poznawanie własnego ciała i potrzeb, wybieranie, na zasadzie prób i treningów, korzystnych pozycji seksualnych, a także większa aktywność i inicjatywa ze strony partnerki.

 

Dla urozmaicenia i poprawy doznań seksualnych w naszej aptece znajdą Państwo wiele produktów, między innymi:

Durex Pleasuremax prezerwatywy ze środkiem nawilżającym.

Stymen tabletki dla mężczyzn po 40 roku życia.

 

 

 

Źródło zdjęcia: kootation.com i sxc.hu


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images